Skuteczne usuwanie rys z lakieru samochodowego

Zarysowania lakieru Twojego samochodu są niefortunnym efektem ubocznym jego ekspozycji na świat rzeczywisty. Niezależnie od tego, czy parkujesz w ciasnym garażu, parkujesz równolegle na tętniącej życiem ulicy, czy po prostu łapiesz gałąź na drodze w dół wąskiej drogi, jest prawie nieuniknione, że skończysz drapiąc bok swojego samochodu o coś. Takie zadrapania mogą być nieestetyczne i obniżać wartość Twojego samochodu. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele metod usuwania zarysowań lakieru z samochodu. W zależności od stopnia uszkodzenia, kilka różnych technik usuwania zarysowań może być dostępnych dla Ciebie. Spójrzmy na niektóre z nich tutaj.

Jak naprawić zarysowania lakieru

Zarysowania są powierzchowną formą uszkodzenia lakieru na Twoim samochodzie. Chociaż możliwe jest ich całkowite usunięcie, proces ten może nie być wart kosztów i wysiłku. Najlepiej jest ocenić sytuację, zanim zrobisz zbyt wiele pracy, aby naprawić zarysowania lakieru.

Istnieją trzy rodzaje lakieru samochodowego – lakier bazowy, lakier kolorowy i lakier bezbarwny. Rysa w jednej z tych warstw spowoduje inny rodzaj uszkodzenia.

Zadrapania lakieru bazowego będą w większości ukryte, jeśli zastosujesz ten sam kolor do zadrapania. Kolorowe powłoki lakiernicze będą w większości ukryte, jeśli zastosujesz ten sam lakier bazowy. Zarysowania lakieru bezbarwnego będą widoczne zarówno przez kolorowe lakiery jak i lakiery bazowe. Zarysowania lakieru bezbarwnego są najdroższe do naprawy, ponieważ wymagają usunięcia uszkodzonej warstwy i ponownego pokrycia całego panelu samochodu.

Szlifuj i poleruj

Szlifowanie i polerowanie jest szybką i łatwą naprawą drobnych zarysowań. Jeśli rysa nie jest bardzo głęboka, można ją zeszlifować, a następnie wypolerować. Usuwanie rys zacznij od usunięcia luźnej farby za pomocą szmatki. Następnie zeszlifuj rysę z powierzchni samochodu bardzo drobnym papierem ściernym. Jeśli nie masz bloku do szlifowania, możesz użyć dłoni jako bloku do szlifowania. Upewnij się, że szlifujesz rysę po przekątnej, aby uniknąć zarysowania otaczającego ją lakieru. Przykryj samochód plandeką lub gazetą, aby zapobiec wpadaniu zanieczyszczeń do wnętrza rysy. Na koniec wypoleruj zadrapanie za pomocą pasty do ścierania, aby usunąć wszelkie pozostałe ślady. Szlifowanie i polerowanie jest najlepsze dla drobnych zarysowań lakieru na samochodzie.

Retusz lakieru samochodowego

Gdzie piasek i polerowanie naprawia rysy poprzez usunięcie farby, lakier naprawia rysy poprzez dodanie farby. Większość nowoczesnych pojazdów ma zestaw do malowania na dotyk dostępny od producenta. Jeśli nie możesz znaleźć zestawu, możesz również zamówić farbę do retuszu od dostawcy, takiego jak Dupli-Color.

Proces ten jest podobny do dotykania farby samochodowej podczas pełnego procesu odmalowywania. Oczyść i wysusz rysę, a następnie nałóż farbę za pomocą pędzla. Niech farba wyschnie, a następnie polerować, aby usunąć nadmiar. Odświeżanie lakieru samochodowego jest najlepsze w przypadku zadrapań, które wpływają na kolor samochodu, jak np. zadrapanie na drzwiach Państwa czerwonego samochodu sportowego.

Barwienie obszaru wokół rysy

Zamiast usuwać rysę, możesz być w stanie ukryć ją poprzez zabarwienie otaczającego ją obszaru. Jest to szczególnie przydatna metoda w przypadku zarysowań na panelu drzwi lub czarnego lakieru za kołami.

Najpierw oczyść obszar wokół zadrapania i w razie potrzeby nałóż warstwę podkładu. Następnie wymieszaj kolor farby, którego chcesz użyć z lakierem do przyciemniania, takim jak lakier lub lakier bezbarwny. Nałóż zabarwioną farbę na zadrapany lub starty obszar za pomocą gąbki lub pędzla o miękkim włosiu. Pozwól farbie wyschnąć, a następnie zastosuj lakier bezbarwny, aby ją uszczelnić. Barwienie jest najlepsze dla zadrapań, które są poza zasięgiem dla farby samochodowej touch-up i dla zadrapań, które wpływają na czarną farbę za kołami.

Woskowanie i polerowanie

Jeśli rysa jest wystarczająco płytka i nie znajduje się w zauważalnym miejscu, możesz użyć wosku samochodowego i polerki samochodowej, aby ją usunąć. Zacznij od oczyszczenia samochodu, a następnie nałóż wosk samochodowy na zarysowany obszar. Buforuj wosk, aż będzie gładki i równy. Jeśli nie uzyskasz gładkich rezultatów, możesz powtórzyć proces. Jeśli rysa jest szczególnie głęboka, możesz spróbować polerowania samochodu. Użyj bufora samochodowego z pastą samochodową na zarysowanym obszarze, aż będzie gładka. Wosk samochodowy i pasta samochodowa są najlepsze do drobnych zarysowań, takich jak te na boku samochodu.

Wnioski

Rysy na lakierze Twojego samochodu są niefortunnym efektem ubocznym jego ekspozycji na świat rzeczywisty. Podczas gdy możliwe jest ich całkowite usunięcie, proces ten może nie być wart kosztów i wysiłku. Najlepiej jest ocenić sytuację, zanim zrobisz zbyt wiele pracy, aby usunąć zarysowania farby.

Rysy są powierzchowną formą uszkodzenia farby na samochodzie. Istnieją trzy rodzaje lakieru samochodowego – lakier bazowy, lakier kolorowy i lakier bezbarwny. Zadrapania lakieru bazowego będą w większości ukryte, jeśli zastosujesz ten sam kolor do zadrapania. Kolorowe powłoki lakiernicze będą w większości ukryte, jeśli zastosujesz ten sam lakier bazowy. Zadrapania od lakieru bezbarwnego będą widoczne zarówno przez kolorowe lakiery jak i lakiery bazowe. Zarysowania lakieru bezbarwnego są najdroższe do naprawy, ponieważ wymagają usunięcia uszkodzonej warstwy i ponownego pokrycia całego panelu samochodu.