Jeśli nosisz okulary, prawdopodobnie jesteś świadomy, jak ważne jest utrzymanie ich w czystości

10 sposobów, aby upewnić się, że wykorzystujesz w pełni możliwości swoich okularów!

Wyobraź sobie, że jesteś w stanie widzieć wyraźnie, nawet w nocy. Albo możliwość czytania znaków i menu bez trzymania ich pod światło. Nawet dostrzeżenie drobnego druku może być wyzwaniem. Doskonały wzrok nie jest czymś, co każdy ma, ale nie musi też być przeszkodą. Podobnie jak w przypadku smartfona, tabletu czy komputera, istnieje wiele darmowych aplikacji, które pomogą Ci utrzymać i poprawić wzrok. Nie musisz wydawać setek dolarów na nowe okulary ani chodzić do okulisty na badania tylko po to, by móc przeczytać etykietę butelki z lekiem z drugiego końca pokoju. Dzięki kilku prostym wskazówkom i sztuczkom, utrzymanie zdrowych oczu nie musi kosztować dużo czasu ani pieniędzy! I nawet nie trzeba być poważnym użytkownikiem okularów, aby cieszyć się korzyściami z tych zaleceń albo: Może nosisz okulary okazjonalnie do czytania książek w łóżku lub grania w gry planszowe z dziećmi. Oto nasze 10 najlepszych sposobów, aby upewnić się, że w pełni wykorzystujesz swoje okulary!

Change your habits

Jeśli nosisz je cały czas, raczej nie pozostaną czyste. Zamiast regularnie czyścić okulary, mogą one gromadzić złogi. To może prowadzić do infekcji oczu, a nawet dalszych komplikacji, takich jak niewyraźne widzenie. Nie zakładaj więc okularów w każdej wolnej chwili. Jest wiele innych momentów, w których możesz je nosić, na przykład kiedy odpoczywasz na kanapie lub w łóżku. Jeśli jesteś w pracy, spróbuj nie nosić ich podczas jedzenia lub rozmowy przez telefon. Jeśli nosisz je cały czas w domu, spróbuj zmienić na parę, która nie ma twardego plastikowego etui. Może to pomóc w utrzymaniu ich w czystości.

Używaj urządzeń z matowymi ekranami

 

Jeśli nosisz okulary, prawdopodobnie jesteś świadomy, jak ważne jest utrzymanie ich w czystości. Mając parę okularów, Twoje oczy są narażone na wiele zarazków i zanieczyszczeń. Utrzymanie ich w czystości i suchości jest szczególnie ważne w przypadku noszenia kontaktów lub noszenia okularów na zewnątrz. Jeśli nosisz okulary przeciwsłoneczne, możesz prawdopodobnie pominąć tę wskazówkę, ponieważ są one prawdopodobnie łatwo się zabrudzić, jak również. Jeśli jednak używasz pary okularów do komputera lub telefonu, utrzymuj je w czystości! Możesz to zrobić, używając urządzenia z matowym lub nieodbijającym się ekranem. Pozwoli to utrzymać soczewkę w czystości i zapobiegnie gromadzeniu się brudu lub zanieczyszczeń.

Zmień sposób korzystania z telefonu i komputera

Trzymaj telefon z dala od twarzy, gdy piszesz SMS-y lub korzystasz z aplikacji. Zapobiegnie to wszelkim zarysowaniom lub smugom na soczewkach. Podobnie, jeśli jesteś w pracy lub szkole, trzymaj telefon z dala od siebie, gdy czytasz lub piszesz prace. Jeśli zauważysz, że ciągle trzymasz telefon przy oczach, zrób sobie od niego przerwę. Nie musisz wpatrywać się w ekran przez cały dzień, ale powinieneś starać się poruszać i robić przerwy od czasu do czasu. Pomoże to zachować zdrowe oczy i zapobiegnie ewentualnym bólom głowy.

Zrób sobie przerwę od okularów, zanim je założysz

Wiemy, wiemy: Tylko twój optometrysta kiedykolwiek ci to powiedział. Ale ważne jest, aby przestrzegać tej rady, nawet jeśli lekarz powiedział Ci, że nie musisz robić przerw między noszeniem okularów. Twoje oczy nie są przyzwyczajone do noszenia okularów i mogą odczuwać napięcie i zmęczenie. Jeśli więc planujesz wkrótce ponownie założyć okulary, postaraj się najpierw odpocząć swoim oczom. Nie oznacza to również, że powinieneś pominąć wycieczkę do okulisty. Nadal powinieneś regularnie odwiedzać swojego optometrystę, aby mógł on monitorować Twoje oczy i upewnić się, że pozostają zdrowe.

Nie zapomnij mrugać!

Mruganie odświeża Twoje oczy i utrzymuje je w zdrowiu

Tak, dobrze przeczytałeś. Mruganie odświeża Twoje oczy i utrzymuje je w zdrowiu. Gdy tylko zorientujesz się, że zaczynasz czuć się nieco zmęczony lub zestresowany, weź kilka powolnych, głębokich oddechów. Mruganie pomoże Ci pozbyć się stresu i nieco się zrelaksować. Nie ignoruj problemu: jeśli czujesz się zestresowany lub zmęczony, spróbuj się zrelaksować mrugając.

Jeśli nie jest to konieczne, nie noś okularów przez cały czas

Jeśli masz doskonały wzrok, dlaczego nosisz okulary? Jak wspomnieliśmy w końcówce #3, ważne jest, aby utrzymać okulary w czystości i zmienić swoje nawyki, jeśli nosisz je przez cały czas. Ale jeśli uważasz, że nie potrzebujesz okularów, nie zawracaj sobie głowy ich noszeniem. Ważne jest również, aby nie robić z tego wielkiej sprawy, więc nie noś swoich nowych okularów „nie potrzebuję ich już”, kiedy wychodzisz. Noś swoje stare okulary, a nowe zachowaj jako zapasowe.

Aplikacje na telefon i komputer to świetny sposób, aby pomóc Ci utrzymać wzrok. Wiele z nich jest darmowych i mają szeroki zakres zastosowań, od śledzenia wzroku po pomoc w wykrywaniu typowych problemów z oczami. Zanim wybierzesz swoje ulubione, pamiętaj, aby przeczytać recenzje. Niektóre będą miały lepsze funkcje niż inne.

Istnieje również wiele aplikacji do okularów, które są dostępne. Niektóre z nich są specjalnie zaprojektowane do pracy z okularami komputerowymi, a niektóre działają zarówno z telefonem, jak i okularami komputerowymi. Upewnij się, że wybierasz taki, który działa z Twoimi urządzeniami.

Wnioski

Posiadanie zdrowych oczu jest ważne dla każdej osoby, nawet jeśli nie nosisz okularów. Dzięki regularnej pielęgnacji oczu możesz zapobiec poważnym problemom z oczami, takim jak jaskra czy zaćma. Ponadto, regularne kontrole wzroku mogą wychwycić wszelkie problemy, zanim staną się problemem, takie jak krótkowzroczność czy dalekowzroczność. Niezależnie od tego, czy masz doskonały wzrok, czy potrzebujesz okularów, utrzymanie zdrowych oczu jest ważne. Można to zrobić na wiele sposobów, od pamiętania o mruganiu, przez zmianę sposobu korzystania z urządzeń, po robienie przerw od noszenia okularów. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, będziesz w stanie utrzymać zdrowe oczy przez wiele lat!